Ugrás a fő tartalomhoz
Keresztury Dezso Városi Muvelodési Központ logója
Keresztury Dezső Városi Művelődési Központ
Facebook
Instagram

Keresztúton - néptáncszínház

júl
15
csütörtök
19:00

Bekecs Néptáncegyüttes KERESZTÚTON című néptáncszínházi produkciója

„Harcunkat megharcoltuk – mindig magunkért, sohasem mások ellen –, utunkat végigjártuk, hitünket megtartottuk, s a hitünk megtartott minket.” Így idézte szabadon, és toldotta meg a maga hitvallásával Pál apostol híres, Timóteushoz írott második levelének verseit egy már-már mesebelinek ható bukovinai székely bácsi, arra a kérdésre válaszolva, hogy olyan reménytelen körülmények, annyi kényszerű vándorlás és újrakezdés között, ami nekik osztályrészül jutott, hogyan sikerült önazonosságukat ilyen szilárdan megtartani. Az ember bizony megborzong, amikor ebbe a nagy nyugalommal és derűvel elmondott súlyos mondatba belegondol.


Az előadás ebben a küzdésben, kitartásban és végül győzelemben hihetetlen példát mutató, sokáig bujdosó, sokat szenvedő, de végül a hazában újra hont találó székelyek előtt tiszteleg. Követik történetüket, útjukat Csíkból a madéfalvi borzalmas éjszaka után a gyimesi szoroson át a moldvai csángómagyarok földjére, majd onnan Bukovinába, ahol öt falut alapítottak. Rendkívüli módon megerősödtek, de onnan a huszadik század világégései miatt előbb a Bácskába, majd a Dunántúlra, a Tolna megyei Völgységbe telepítették őket a magyar hatóságok. Kisebb közösségeik Erdélybe kerültek, főleg Déva térségébe, de vannak bukovinai székely telepek Kanadában és Brazíliában is.
Több évszázad hányattatásai között sokféle nép fiaival-lányaival találkozva, sok új elemmel gazdagodó kultúrájuk mindmáig megőrizte székely gyökereit, jellegét. Példájuk a mai, súlyos identitásválságoktól terhes időkben különösen értékes útmutató, világító jel lehet mindannyiunk számára.

A Bekecs a gazdag néptánchagyományú Nyárádszereda együttese, amelyet kezdetekben a helyi és környékbeli fiatalok alkottak. A nyárádszeredai Bekecs, mint kulturális tevékenységű egylet, már 1997 óta létezik, működését a Bocskai Dalkar és a helyi önkormányzat támogatta. Nagy hangsúlyt fektetnek a helyi, főként az erdélyi táncok és népszokások bemutatására, ugyanakkor más tájegységek táncait és szokásait is előszeretettel viszik színpadra, ötvözve akár más stílusjegyű táncelemekkel. Az Együttes 2017-től Néptáncszínházként működik.

ALKOTÓK:
Rendező-koreográfus: Tőkés Csaba Zsolt
Zeneszerző és szerkesztő: Pál István „Szalonna”
Díszlet: Kádár Elemér, Tőkés Csaba Zsolt
Koreográfus-asszisztens: Mészáros Zoltán
Társalkotók: André Csaba, Benő Barna-Zsolt, Módosné Almási Berta Csilla, Módos Máté, Kádár Elemér, Tőkés Edit
Igazgató: Benő Barna-Zsolt

Előadja a Bekecs Néptáncszínház tánckara:
Benő Barna-Zsolt, Forai Tünde, Fülöp Eszter, Fülöp Zoltán-József, György Anita, Kacsó Nimród-Károly, Kinda Boglárka, Magyari Emőke, Mészáros Zoltán, Mezei Tamás, Nagy-Keresztesi Tamás, Nagy-Keresztesi Zsuzsa, Ritziu Ilka-Krisztina, Siklodi Csaba, Suba Robert, Szántó Adrien
Énekes: Samu Etel Imola
Fény: Aszalos Attila
Hang: Kovács Andor
Technikai munkatársak: Magyari Attila, Nám Norbert Nimród

 

Helyszín: Keresztury Dezső VMK

A belépés díjtalan.

A rendezvény védettségi igazolvány nélkül látogatható.

Támogató: Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata

 

Megosztás:

Programnaptár

< 2024. szeptember >
H K SZ CS P SZO V
262728293031 1
23 4 5 678
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 123456
Részletes programkereső
-
Aktuális programfüzet Programfüzet 2024.szeptember-október
Programfüzet 2024.szeptember-október
Keresztury VMK hírlevél
Légy naprakész a programokból! Iratkozz fel!